5. 8. 2024, aktualizováno 5. 8. 2024
Máte v sobě kutilského ducha? Vyrobte si do ložnice vlastní postel z palet. Celá realizace nestojí moc peněz a výsledek vám obohatí interiér o krásu přírodního dřeva. Když přitom použijete palety z druhé ruky, ulevíte navíc životnímu prostředí.
Ještě než se dáte do práce, musíte pořídit správné palety. Liší se totiž nejenom rozměry, ale taky ošetřením dřeva proti škůdcům, které může být v některých případech zdraví nebezpečné. Samotná výroba postele přitom není složitá. Stačí, když si připravíte metr, pilku, brusný papír, štětec a náš návod.
Dřevěné palety si obstaráte i zdarma
Palet na trhu rozhodně není málo. Nové dostanete u specializovaných výrobců i v každých stavebninách, kus stojí cca 220 až 690 Kč. V různých velikostech a konstrukcích je seženete taky na online bazarech, a to klidně za odvoz. Typickým příkladem je tzv. europaleta s rozměry 120 × 80 cm, která má podle předpisů European Pallet Association (EPAL) standardizovaný vzhled i počet prken a hřebíků.
O kus větší je „průmyslová“ paleta s rozměry 120 × 100 cm. Stejně tak se často používají půlpalety (80 × 60 cm) a čtvrtpalety (60 × 40 cm) a výjimkou nejsou ani další rozměry.
Bezpečné palety mají vypálenou značku “HT”
Při nákupu se mějte na pozoru – na průmyslově vyrobených paletách můžete zahlédnout celkem 3 označení. Ta udávají, jakým způsobem se dřevo ošetřilo proti škůdcům.
V Evropě se do roku 2005 používala jedovatá chemikálie methylbromid. U nás už se k napouštění dřeva používat nesmí, nicméně takto ošetřené palety sem pořád putují z jiných částí světa. Všechny takové palety na sobě mají značku MB. Z dalších toxických látek se využívá sulfuryl fluroid, a to pod značkou SF. V menší míře se palety ošetřují i fosfanem/fosforovodíkem, což prozrazuje značení PH3.
Nejlepší bude se takovým paletám obloukem vyhnout. Jediné zdraví neškodné řešení představují palety s označením HT (z anglického „heat treatment“), které se upravují jenom delším zahřátím na vysokou teplotu. Nejlepší bude, když si při nákupu pohlídáte i původ palet. Určitě nestavte postel ze dřeva, na kterém se převážela hnojiva, chemikálie nebo jiný nebezpečný náklad.
Jak z palet sestavit postel
Jako snad u každé kutilské práce, i tady je základem poctivé měření. Klasické europalety (120 × 80 cm) se hodí pro výrobu postele 200 × 160 cm. Ta odpovídá běžné matraci o stejném rozměru, ale vejde se na ni i menší matrace 200 × 140 cm. To kdybyste si chtěli nechat místo na knížku, telefon nebo třeba budík a zbavit se samostatného nočního stolku.
Ideální je stavět ze dvou vrstev palet, aby postel nebyla příliš nízko u země. Celkem tedy potřebujete 7 kusů europalet (jedna z nich se rozřízne na dvě kratší). Postup bude následovný:
- Úprava rozměrů: První část postele vyrobíte hned – jde o 4 palety (resp. 2 a 2 palety na sobě), které se umístí delší hranou vedle sebe. Zatím tak vznikne rozměr 160 × 120 cm.
Pro druhou část postele přidejte k šířce 160 cm další dvouvrství palet, opět delší hranou. Tím pádem zbývá vyplnit místo o velikosti 80 × 40 cm. O to se postarají dvě odřízlé třetiny ze sedmé palety. Stačí, když je položíte na sebe.
- Opracování palet: Vyndejte ze dřeva všechny hřebíky a sponky, které na konstrukci nemají co dělat. Hlavičky spojovacích hřebíků zatlučte nejlépe lehce pod úroveň dřeva. Pak si na pomoc vezměte brusku, hoblík nebo smirek a otupte všechny ostré hrany.
Povrch prken zbruste, kam až to půjde. Nejdřív nahrubo pomocí brusného papíru se zrnitostí P80, před nátěrem můžete použít i jemnější zrnitosti P100 až P120.
- Ošetření dřeva: Palety můžete taky naimpregnovat speciálním nátěrem proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Nejde ale o stoprocentně nutný krok. Impregnace se doporučuje hlavně v případě, že z palet stavíte nábytek na zahradu.
- Natírání: Finální nátěr tvoří zpravidla krycí barva, lazura nebo bezbarvý lak. Volte z nich podle toho, jestli chcete zachovat vzhled a strukturu dřeva. Nezapomeňte, že neupravené dřevo má tendenci nasávat vlhkost. Může se proto stát, že při natírání postele spotřebujete i několik kilogramů nátěru.
Po zaschnutí barvy na spodní vrstvu palet přilepte filcové podložky, nainstalujte novou postel do ložnice a máte vyhráno. Europalety nemusíte nijak spojovat. Každá z nich váží 20 až 24 kg, takže výsledná konstrukce by měla držet pevně na místě.
Raději byste výrobu nábytku nechali ověřeným profíkům? U nás najdete přes 2200 truhlářů. Zadejte si poptávku zdarma a my vás spojíme s těmi, které máte nejblíž.
Žádné komentáře